Čaro ovčej vlny

Autor: Jan Guliš <(at)>, Téma: Aktuality, Vydané dňa: 20. 06. 2017

Piatok   16.  júna  2017 sa   v  ZŠ G. Bethlena    Nové Zámky niesol  v duchu spoznávania ,  objavovania  a  spracovávania  ovčej vlny.  Žiaci druhého ročníka absolvovali kurz plstenia.   Kurz  lektorsky viedla pani Valéria Valašeková  zo Štúrova.

Plstenie je stará technika   spracovania ovčej vlny , dokonca staršia ako tkanie. Touto technikou sa vlákna ovčej vlny  mechanickým namáhaním do seba zapletajú a z nadýchaného chumáčika postupne vzniká pevný materiál. Práca s  vlnou je veľmi príjemná ,  pretože je to prírodný materiál. Takéto   a iné  zaujímavé informácie  sa druháci dozvedeli v úvodnej časti   plstenia.

Ovčia vlna  okrem toho , že je na dotyk príjemná je veľmi inšpiratívny materiál, z ktorého sa dá vyrobiť veľa krásnych dekoratívnych i úžitkových predmetov.

Naši druháci mali   veru  usilovné ruky a pod odborným dohľadom  tety Valiky  vznikali    krásne výtvory.  Neúnavne najprv mydlili , potom gúľali, šúchali a nakoniec  vytláčali prebytočnú vodu, aby  vytvarovali  materiál  do želané  tvaru.

Nielen druháci , ale aj rodičia a niektorí pedagógovia  našej školy sa  s technikou mokrého plstenia oboznámili a vytvorili si   rôzne  dekoratívne predmety.

Autor: PaedDr. Gabriela Mizereová